

Odbiorcy: lekarze, logopedzi, neurologopedzi, fizjoterapeuci pracujący z obszarem jamy ustnej i z blizną
Temat: Innowacyjne metody terapii pacjentów w technice uwalniania mięśniowo-powięziowego MRT
Metoda z użyciem techniki uzyskała opinię innowacyjności na poziomie międzynarodowym, grant unijny 2022 "Bony na wsparcie innowacyjności dolnośląskich przedsiębiorstw".
Program:
- budowa topograficzna dna jamy ustnej i języka, tkanki łącznej spajającej (MCT), tempo wzrostu języka
- strategie pozyskiwania pozycji spoczynkowej języka na podniebieniu
- co z tym wędzidełkiem języka? anatomia topograficzna wędzidełka niemowląt i dorosłych w oparciu o najnowszą wiedzę bazującą na badaniach świeżych zwłok ludzkich,
- niezrozumienie w sprawie wędzidełka języka prezentowanego jako podśluzówkową strukturę tkanki łącznej w linii pośrodkowej, "maszt", "opaskę", "strunę",
- sprzężenie zwrotne mechanizmów neuro-fizjologicznych prowadzące do spięcia powięzi dna jamy ustnej i języka ograniczające ruchomość u pacjentów z prawidłową budową,
- frenulotomia, a frenulektomia omówienie różnic zabiegowych, prezentacja materiału filmowego. Czy istnieją podstawy do wykonywania zabiegów frenulektomii i frenuloplastyki języka u dzieci w okresie wzrostu? Technika klasyczna i z wykorzystaniem lasera (zalety, ryzyko),
- fizjologia procesu gojenia po zabiegu,
- rola czynników wzrostu fibroblastów i komórek satelitarnych mięśni, strategie nastawione na ich stymulację,
- zasady pracy z blizną świeżą i starą
- prezentacja przypadków (zdjęcia i materiał filmowy)
- prezentacja narzędzi do uwalniania mięśniowo-powięziowego,
Podczas szkolenia każdemu uczestnikowi zostaje wypożyczone narzędzie, aby umożliwić zapoznanie się z zasadami użytkowania i przetestowania na sobie - prosimy o zabranie swojego lusterka stojącego.
Po szkoleniu uczestnicy uzyskują certyfikat uprawniający do pracy z narzędziami do uwalniania mięśniowo-powięziowego w wersji bez pomiaru siły nacisku oraz w wersji z pomiarem siły nacisku.
Uwaga: prezentowana wiedza i materiał podczas szkolenia, częściowo pokrywa się z treścią przekazywaną podczas szkolenia modułowego MFS.
Prowadząca:
Monika Ośko, MFS Ambasador, Prezes Polskiego Towarzystwa Terapii Miofunkcjonalnej
Lekarz stomatolog, ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu, wyróżniona medalem uczelni, studia podyplomowe z ortodocji - Universita ' Degli Studi di Siena. Najważniejsze tytuły i uprawnienia:
Autorka publikacji w Forum Ortodontycznym, Ortodoncji w Praktyce, Forum Logopedycznym. Współautorka - koncepcja fabuły i konsultacja medyczna trzech bajek terapeutycznych dla dzieci z cyklu " Bajeczki doktoreczki" („Zgryzek i przyjaciele - Mamy nosa do oddychania”, „Uwolnić Frenulo”, „Bajka Gryzjka”). We współpracy z profesorem Jose Duranem von Arx, dr n. zdr. Mirą Rządzką stworzyła ortodontyczny program prewencyjny filozofii MFS „ Rosnę pięknie, rosnę zdrowo”. Jego edukacyjne przesłanie prozdrowotne skierowane jest do lekarzy i do najważniejszego środowiska – rodziców.
W styczniu 2022 założyła Polskie Towarzystwo Terapii Miofunkcjonalnej, którego celem jest podnoszenie poziomu lecznictwa w zakresie terapii miofunkcjonalnej, ortodoncji czynnościowej i kolejnych sekwencji prowadzących do zdrowia pacjenta oraz integracja środowisk związanych z tą tematyką. Organizuje i prowadzi szkolenia o tematyce ortodontycznej i miofunkcjonalnej dla lekarzy, neurologopedów, fizjoterapeutów (Szkolenie Modułowe MFS, Technika uwalniania mięśniowo-powięziowego MRT w praktyce specjalistów pracujących z obszarem jamy ustnej i z blizną).
Autorka innowacyjnego narzędzia do techniki uwalniania mięśniowo-powięziowego i przeciwdziałania procesowi bliznowacenia. Szczególnie specjalizuje się w tematyce zastosowania stymuloterapii (użycie stymulatorów MFS) w kontroli i ukierunkowywaniu harmonijnego wzrostu twarzoczaszki. Diagnoza i leczenie w oparciu o hierarchię funkcji motorycznych jamy ustnej stworzoną w ramach filozofii MFS autorstwa prof. Jose Durana von Arx z Uniwersytetu w Barcelonie z udokumentowanymi przypadkami korekty wady zgryzowei oraz szkieletowej.