Komentarz do standardów Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego – www.kynoterapia.eu
Powiązania: Kanony kynoterapii
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ
Średni czas trwania pojedynczych zajęć powinien wynosić 30 – 45 minut i być dostosowany do potrzeb podopiecznego i możliwości pracy psa terapeutycznego. W przypadku sygnalizowanego przez psa zmęczenia zajęcia powinny zostać przerwane. Kontynuowane mogą być po odstresowaniu psa np. na spacerze.
WARUNKI PRACY ZESPOŁU KYNOTERAPEUTYCZNEGO
1. Optymalny czas pracy zespołu kynoterapeutycznego – pozwalający na efektywną pracę – wynosi nie więcej niż 6 godzin, w tym nie więcej niż 4 godziny bezpośredniej pracy z podopiecznym, z dwiema co najmniej 30 minutowymi przerwami. Pojedyncze zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 45 minut. Przerwa między zajęciami, dostosowana do potrzeb zespołu, nie powinna być krótsza niż 10 minut. Należy pamiętać o indywidualnych predyspozycjach psa i w przypadku sygnalizowania przez psa zmęczenia przerwać zajęcia.
Kanony kynoterapii podają maksymalny czas pracy psa terapeutycznego. Rzeczywisty czas pracy powinien być dostosowany przez przewodnika do wieku, możliwości i odporności psa oraz stopnia obciążenia psa (rodzaju zajęć). Wskazówki dla poszczególnych rodzajów zajęć ułatwiające interpretację zaleceń standardów zamieszczone są poniżej.
Zajęcia SP
Ze względu na dość duże psychiczne obciążenie psa pracą w hałaśliwej, ruchliwej, dużej grupie dzieci należy dostosować czas pracy psa do jego indywidualnych możliwości:
1. skracać pojedyncze zajęcia np. do 30 min.
2. wydłużać przerwy np. po 30 min.
3. unikać maksymalnego wymiaru czasu pracy.
4. wykorzystywać pierwszą część przerwy na aktywny fizyczny wypoczynek (bieg, aportowanie itd.) pozwalający na odreagowanie obciążenia psychicznego, a drugą na zrelaksowanie się psa i wyciszenie przed kolejnymi zajęciami.
Przykład: 30 minutowe cykle „praca – przerwa” pozwalają pracować efektywnie z 3-4 grupami dziennie bez zbytniego obciążania psa (rzeczywisty czas pracy to odpowiednio 1,5 lub 2 godziny). Przy zajęciach co drugi dzień (poniedziałek – środa – piątek) pies pracuje odpowiednio: 4,5 lub 6 godzin tygodniowo z 9 lub 12 grupami.
Zajęcia EP
Najczęściej mimo obecności przez 40-45 minut, bezpośredni udział psa w zajęciach stanowi zwykle nie więcej niż 10–25 minut. Ze względu na małe obciążenie psa pracą można stosować maksymalny dzienny czas pracy psa (5 godzin lekcyjnych) przy zapewnieniu odpowiedniej ilości przerw i efektywnym ich wykorzystaniu. Wskazane jest, aby planując zajęcia, rozpoczynać i kończyć przerwy dla psa tak, aby omijać przerwy międzylekcyjne i nie przechodzić z psem przez tłum hałaśliwych, ruchliwych dzieci. Zainteresowanie psem pobudza je często do natarczywych reakcji, nie zawsze przyjemnych dla psa.
Zajęcia TP
Ze względu na wydolność dzieci zwykle długość zajęć nie przekracza 30 minut. Są one jednak sporym obciążeniem psychicznym dla psa ponieważ wymagają dużej koncentracji przez znaczną część trwania zajęć. Dlatego wymagany jest trening psa w realizacji scenariuszy zajęć, aby rutyna (rytuał) realizacji zaplanowanych ćwiczeń zmniejszał stres. Ilość zajęć należy dostosować do indywidualnych możliwości psa. Należy też zadbać o odpowiednią ilość i długość przerw umożliwiających odreagowanie psa i regenerację sił.