Dziecko, pies i kynoterapeuta. Dziecko bawi się z psem ? Niby tak. Ale tylko na pierwszy rzut oka. Gdy przyjrzymy się uważniej zobaczymy, że zabawy nie są przypadkowe – są „podpowiadane” dziecku przez „panią\pana od psa”. Dziecku wydaje się, że to ono decyduje jak będzie bawić się z pieskiem: może przecież wybierać i proponować. Robić w tempie dostosowanym do swoich możliwości. Jednak w swych wyborach prowadzone jest przez kynoterapeutę, który realizuje to co było wcześniej zaplanowane. A dziecko z żalem, że to już koniec spotkania, żegna się ze swoim przyjacielem psem, z którym tak dobrze bawiło się. I mówi mu „do widzenia”, bo wie, że wkrótce spotkają się znowu…
Gdybyśmy znali jakie problemy czy niesprawności ma bawiące się z psem dziecko, to w tym, co wydawało się nam zabawą dostrzeglibyśmy ciąg ćwiczeń. Ćwiczeń „ubranych” w formę zabawy, ale jednak zaplanowanych i konsekwentnie realizowanych. Ćwiczeń zaleconych przez specjalistę prowadzącego terapię. Prowadzonych przez kynoterapeutę tak, aby dziecko w zabawie zapominało o swoich problemach czy niesprawności. Wówczas niemożliwe może stać się możliwym: jak dla chłopca, który nie był w stanie wstać z wózka i zrobić pierwszego kroku mimo, że ciało było było do tego przygotowane przez ćwiczenia i masaże. Świadomość mówiła „Stop !”. W zabawie z psem nakęcił się tak, że w pewnym momencie wstał, zrobił dwa kroki i stanął przerażony tym co zrobił !. Dzięki temu przekroczył magiczną barierę i zobaczył, że może wstać i nie jest przykuty do wózka. Te pierwsze dwa kroki zrobione podczas „zabawy z psem” wprowadziły go w nowy świat – świat bez wózka…
Zajęcia z psem mogą pomóc nie tylko przy niesprawnościach fizycznych. Współczesna terapia z udziałem psa zaczęła się od obserwacji relacji dziecka autystycznego z psem, który przypadkowo znalazł się w gabinecie Borisa Levinsona prowadzącego terapię. Umiejętność psa zwrócenia uwagi dziecka przebywającego w swoim zamkniętym świecie pokazała nowe oblicze psa: psa-terapeuty. Od tej pory psy niejednokrotnie pomogły przywrócić zdrowie lub polepszyć jakość życia osób chorych i niepełnosprawnych.