„Zrozumieć zwierzęta” to książka niezwykła. Autorka – Temple Grandin, która sama ma autyzm – odkrywa nam inne postrzeganie świata przez osoby autystyczne, bliższe temu jak postrzegają świat zwierzęta. Stąd podtytuł „Wykorzystanie tajemnic autyzmu do rozszyfrowania zachowań zwierząt”. Temple Grandin – jest doktorem nauk o zwierzętach – połączyła doświadczenia osobiste i zawodowe, zyskując tym samym zupełnie wyjątkową perspektywę przyczyn zachowania się zwierząt. Autorka swoją wieloletnią pracą jako konsultant dowodzi, że potrafi rozumieć zwierzęce emocje, wyjaśnić, co czują i jak myślą zwierzęta oraz – jak pokazuje ta książka – przetłumaczyć je na język zrozumiały również dla nieprofesjonalistów. Szeroki jest krąg potencjalnych czytelników. Terapeuta dowie się z książki jak świat postrzega osoba autystyczna. Miłośnik zwierząt oraz szkoleniowiec zyska solidną dawkę wiedzy o zachowaniach zwierząt, w szczególności psów. Informacji opartych na badaniach naukowych, z obszerną bibliografią do każdego rozdziału. Pozna skąd biorą się ból, strach, agresja, miłość, przyjaźń, a nawet niezwykłe właściwości zwierząt.
Jeśli oczekujesz książki łatwej w odbiorze, możesz się srogo rozczarować. To trudna lektura zarówno ze względu na formę – sporo dygresji, sprawiających początkowo wrażenie chaosu, jednak w sumie tworzących spójny obraz, gdy przełamiemy swój sposób postrzegania i podążymy za Autorką. Treść również może szokować, szczególnie fragmenty o przemysłowych hodowlach i ubojniach zwierząt. Autorka nie upiększa tego świata, nie stara się przedstawić go w innych barwach. Dlatego ta lektura miejscami jest trudna ze względu na drastyczną dosłowność opisywanych przykładów. Ale właśnie taki jest świat zwierząt i dopiero poznanie go, pozwala ludziom zmieniać los naszych braci mniejszych. Warto jednak przebrnąć przez te fragmenty, aby otworzyć się na inne postrzeganie świata.
Jest to książka dla tych, którzy chcą chcą zrozumieć dlaczego zwierzęta reagują inaczej niż oczekują tego ludzie. Autorka przekonuje, że świat widziany oczami zwierząt jest inny, zawierający mnóstwo szczegółów. Człowiek zwykle ich nie dostrzega. W procesie ewolucji wykształciły się bowiem mechanizmy, które powodują automatyczną selekcję i odsiewanie części z postrzeganej informacji. W efekcie elementy informacji nie pasujące do kontekstu są „gubione”. Pokazują to badania ilustrujące tzw. ślepotę pozauwagową czy badania nad dostępem mózgu do nieprzetworzonych danych. Zwierzęta, a także osoby autystyczne, nie „gubią” informacji. Dostrzegają detale. które zwykle umykają uwadze przeciętnego człowieka. Muszą jednak inaczej je przetwarzać. Mrówka, aby upewnić się, że minęła punkt orientacyjny na trasie mija go i odwraca się, aby porównać go z obrazem, który wcześniej zapamiętała. Człowiek nie musi tego robić, ponieważ nasz mózg „uzupełnia” szczegóły tymi, które są oczekiwane, co pozwala rozpoznać obiekt nawet gdy patrzymy na niego z innej strony. Wiele tego rodzaju, potwierdzonych przez naukowców, informacji przytacza Autorka pokazując i wyjaśniając mechanizmy postrzegania zwierząt.
Choć doświadczenie Autorki jako szkoleniowca jest znikome – co wyraźnie widać w niektórych fragmentach – to zebrana z różnych źródeł wiedza naukowa, którą można wykorzystać przy szkoleniu psa jest ogromna. Behawiorysta oraz szkoleniowiec (treser) zyska informację o biologicznych i środowiskowych uwarunkowaniach oraz mechanizmach powstawania zachowań zwierząt. Autorka opisując je bazuje na badaniach naukowych, które z racji swojego zawodu i zainteresowań śledzi na bieżąco. Wyraźnie zaznacza gdy stawia hipotezy opierając się na własnych przypuszczeniach i doświadczeniu. Daje to Czytelnikowi klarowny obraz tego co nauka potwierdziła, a co nie. A ilość faktów o zachowaniach różnych gatunków i ich relacjach z otoczeniem jest ogromna i zadziwia swoją różnorodnością. Nie tylko naczelne i zwierzęta domowe czy gospodarskie leżą w kręgu jej zainteresowania. Również przykłady zbadanych zachowań zwierząt dzikich, wodnych, a nawet owadów ilustrują wywody Autorki. Lektura tej książki rozszerzy nasze horyzonty i pozwoli poznać mechanizmy rządzące zachowanie nie tylko zwierząt, ale także człowieka. A wszystko po to abyśmy ze zrozumieniem stosowali rady zawarte w kończącym książkę poradniku „Jak zapobiegać problemom związanym z tresurą i zachowaniem”.
Książka powinna być obowiązkową lekturą dla terapeutów pracujących z osobami autystycznymi ponieważ Autorka przez pryzmat własnych doświadczeń pokazuje jak postrzega świat osoba autystyczna. Dla terapeuty jest to wiedza bezcenna. Kynoterapeutom wiedza zawarta w książce przyda się podwójnie: w pracy z autystykami oraz dla lepszego zrozumienia swojego pomocnika – psa. Behawiorysta i szkoleniowiec mogą głębiej wniknąć w mechanizmy rządzące zachowaniem zwierząt i wykorzystać to w swojej pracy.
Wydawnictwo Media Rodzina wydało kolejną książkę T.Grandin „Zwierzęta czynią nas ludźmi”.
Z fragmentem książki można zapoznać się w „Kyno Księgarni” lub klikając TUTAJ