Płyty z polichlorku winylu (PCV | PCW | PVC)
PCV spienione to najpopularniejszy materiał podkładowy na plansze, tablice i elementy przestrzenne - w tym litery - nie wymagające podświetlenia od wewnątrz. Materiałem jest polichlorek winylu zwany również PCW, PCV i PVC.
Właściwości:
- dość dobra odporność na czynniki atmosferyczne
- w miarę gładka powierzchnia
- łatwość obróbki
- niski ciężar właściwy
- elastyczność cienkich płyt (można je zwinąć do transportu)
- dobre przyleganie folii samoprzylepnych
Możliwości obróbki:
- wiercenie, cięcie: nożem, piłą, frezem
- gięcie i termoformowanie
- klejenie
- nadruk: sitem oraz wielkoformatowy
- oklejanie folią
Rodzaje:
- spienione
- spienione lekie
- utwardzone jednostronnie
- utwardzone dwustronnie
- warstwowe (plus)
Kolorystyka:
- białe
- kolorowe - bez ochrony UV
- kolorowe z ochroną UV
Standardowy rozmiar arkusza: 1,22*3,05 m. Płyty białe spienionych występują również w rozmiarach: 1,56*3,05 m oraz 2,05*3,05 m. Występują również inne rozmiary dla poszczególnych rodzajów płyt u poszczególnych producentów np. 1,22*2,44 m. Dla płyt warstwowych standardowy rozmiar to 1,56*3,05 m. Grubość arkuszy białych od 1 mm do 19 mm. Płyty kolorowe standardowo 3 mm, a dla niektórych producentów 5 mm lub 6 mm. Płyty warstwowe (z czarnym rdzeniem) mają grubość 5 i 10 mm.
PCV spienione ma porowatą strukturę wewnętrzną dzięki czemu jest dość lekkim materiałem. Przy dobraniu odpowiedniej grubości do wielkości planszy również wystarczająco sztywnym. Płyty warstwowe mają wewnętrzny czarny rdzeń z pcv odzyskanego w procesie recyklingu i zewnętrzne powierzchnie z białego pcv. Ta warstwowa struktura powoduje, że są sztywniejsze niż płyty tej samej grubości ale z jednorodnego spienionego pcv. Powierzchnia zewnętrzna płyt spienionych i warstwowych jest matowa oraz ma zwykle delikatną fakturę skórki pomarańczy. Utwardzona powierzchnia zewnętrzna płyt jest gładka i błyszcząca - dobrze imituje powierzchnię plexi. Chropowatość krawędzi powodowana porowatością zwykle nie jest istotna dla wyglądu reklamy. W celu podniesienia estetyki np. liter z grubego pcv, zwykle wystarczy szlifowanie i malowanie krawędzi gęstą farbą.
Białe płyty, które zwykle nie mają ochrony UV, mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz - zwykle ich powierzchnia tylko lekko żółknie przy długotwałej ekspozycji. Kolorowe bez ochrony UV powinny być używane tylko wewnątrz - szybko tracą kolory. Płyty jednostronnie utwardzone, ze względu na niejednorodność budowy strony czołowej i spodniej, przy ekspozycji na południowej stronie mogą falować, a powierzchnię uszkadzać mikropęknięcia. Dlatego w przypadku płyt kolorowych na zewnątrz zalecane są płyty dwustronnie utwardzone z ochroną UV.
Najczęściej używane jest pcv spienione ze względu na swoją sztywność i mniejszą rozszerzalność przy wystawieniu na działanie temperatury (mniejsze falowanie powierzchni). Płyty spienione lekie zalecane są jedynie do wewnątrz.
Jak wszystkie tworzywa sztuczne, tak i pcv spienione, różnią się w zależności od producenta. Nawet płyty białe różnych producentów mają różne odcienie koloru białego oraz fakturę powierzchni i sztywność.
PCV spienione klei się dobrze klejami do pcv np. Cosmofen (biały lub bezbarwny) oraz klejami uniwersalnymi do tworzyw np. Acrifix 116, zarówno krawędzie jak i płaszczyzny. Kleją je również inne kleje np. cyjanoakrylowe, jednak nie są to połączenia konstrukcyjne. Przy klejeniu płaszczyznowym cienkiego pcv spienionego należy równomiernie, cienką warstwą rozsmarować klej. Jeśli klej będzie położony grubymi plackami, to po 1-2 dniach gdy odparują rozpuszczalniki mogą powstać wklęśnięcia powierzchni.